TERAPIA GRUPOWA
Grupy terapeutyczne
Terapia grupowa uzależnień to jeden z bardzo istotnych elementów procesu leczenia, który odgrywa ważną rolę w dążeniu do trwałej trzeźwości.
W naszym Ośrodku oferujemy trzy różnorodne grupy terapeutyczne, które dostarczają wsparcia i pomocy pacjentom na różnych etapach ich drogi do zdrowia. Uczestnictwo w terapii grupowej sprzyja nie tylko budowaniu wartościowych relacji, ale także umożliwia wymianę cennych doświadczeń, co jest niezwykle istotne w procesie powrotu do zdrowia.

I. Grupa motywacyjna
Grupa motywacyjna stanowi pierwszy etap terapii grupowej w OLU. Jest ona grupą zamkniętą. Do jej uczestnictwa kierują terapeuci prowadzący pacjenta w terapii indywidualnej.
CEL UCZESTNICTWA W GRUPIE
− Zwiększenie samoświadomości w zakresie doświadczania uzależnienia
od alkoholu – poznanie przyczyn rozwoju, czynników podtrzymujących
rozwój i wpływu na obecne życie;
− Rozbudzenie i wzmacnianie motywacji do wprowadzania zmian;
we własnym życiu dotyczących spożywania i postrzegania alkoholu;
− Wzmacnianie utrzymywania abstynencji alkoholowej;
− Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i radzenia sobie z głodem
alkoholowym;
− Dostarczenie wiedzy dot. mechanizmów uzależnienia i kształtowanie
umiejętności ich rozpoznawania;
− Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z kryzysem emocjonalnym
jako przeciwdziałanie ryzyku złamania abstynencji.
WARUNKI REALIZACJI
W grupie uczestniczą osoby, które wypracowały abstynencję i krótko ją utrzymują
(min. 3 tygodnie). Grupa składa się z 6 – 10 uczestników.
Sesje odbywają się raz w tygodniu, każda trwa 2 godz. zegarowe.
Program grupy składa się z 8 sesji.
II. Grupa podstawowa
Celami realizowany w ramach grupy są nabywanie umiejętności rozpoznawania i nazywania mechanizmów uzależnienia oraz nauka radzenia sobie z nimi. Grupa liczy maksymalnie 12 osób. Zajęcia organizowane są w ramach 8 spotkań, jeden raz w tygodniu.
Uczestnicy w ramach grupy rozpoznają powody używania substancji psychoaktywnych, konsekwencje wpływające na osobę używającą, jaką rolę w regulowaniu emocji pełni alkohol oraz jak wygląda proces zdrowienia i wychodzenia z nałogu.
III. Terapia pogłębiona
CEL UCZESTNICTWA W GRUPIE
Terapia pogłębiona to zorientowana na przyszłość praca terapeutyczna, zmierzająca do stopniowego usamodzielniania się pacjenta w leczeniu uzależnienia, wywołująca i utrwalająca zmiany życiowe.
W czasie trwania grupy koncentrujemy się na mocnych stronach pacjenta, sposobie osiągania celów oraz skupiamy uwagę na zasobach pacjenta i jego zdolności do zmiany. Pomagamy stworzyć dobry wizerunek na przyszłość. Wzmacniamy poczucie własnej wartości i samoświadomość pacjenta.
Terapię pogłębioną dzięki elastyczności dostosowujemy do aktualnych potrzeb pacjenta. Wspieramy samorozwój u pacjenta i znajdowanie innych sposobów spędzania czasu, hobby i zainteresowań. Metody pracy w tej fazie obejmują wspieranie szczerej i otwartej komunikacji, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami grupy, analiza bieżących problemów doświadczanych przez pacjentów.
WARUNKI REALIZACJI
Program obejmuje 12 spotkań po 2 godziny każde. W grupie uczestniczy 6 – 10 osób.
